Astronomija

26.12.2012.

Cassini - U Saturnovoj sjeni

VELIKA SLIKA

I NASA-ina svemirska letjelica Cassini nam je poslala prigodni dar, i to u obliku čudesnog mozaika toga velikog planeta, snimljenog po neuobičajenim uvjetima osvijetljenosti. Cassini je još od 2004. g. umjetni satelit planeta Saturna, a ovu je sliku načinio 17. listopada 2012. g, obilazeći ga po 174. put.

Ta izuzetna slika je mozaik načinjen od 60 zasebnih fotografija snimljenih dok se svemirska letjelica nalazila u Saturnovoj sjeni. Planet i njegovi prsteni su bili obasjani "straga", a takva geometrija omogućuje znanstvenicima da vide i proučavaju prstene i pojave u atmosferi Saturna koje se teško da vidjeti ako je Sunce iza kamere. Planet je usto i zaštitio tu kameru, budući ona ne smije biti usmjerena pravo k Suncu.

Zadnji put je sliku sličnu ovoj, sa Suncem iza planeta, Cassini snimio još 2006. g. Taj podjednako dojmljivi mozaik ukrašen je još jednim dodatkom: Zemljom, uhvaćenom u obruč raspršenog blijedog prstena G (strelica)!

Slici koju ovdje možete vidjeti, dodatno je pojačan konstrast, kako bi se uočile još bljeđe tvorbe.

Na novoj slici, pak, nema Zemlje, ali se na njoj vide dva Saturnova mjeseca: Encelad i Tetija. Oba su lijevo od planeta, ispod prstena. Encelad je bliži prstenu, dok je Tetija ispod njega, s lijeve strane. Ispod i oko sjene prstena na površini Saturna, vidi se i široki svijetli luk, na ovoj slici obojen zelenkasto. Iako ta strana Saturna nije obasjana Suncem, do nje dopire ponešto njegova svjetla, odraženog od prstena!

Cassini se dok je snimao fotografije ugrađene u ovaj mozaik nalazio na oko 19 stupnjeva ispod ravnine prstena (i Saturnovog ekvatora). Udaljenost od planeta je iznosila približno 800 tisuća kilometara, tj. oko dva razmaka između Zemlje i Mjeseca. Letjelica je zabilježila infracrveno, crveno i ljubičasto svjetlo, a konačni mozaik je dan u naglašenim bojama.

(Zasluge: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)