Astronomija

27.11.2009.

Život na Marsu?

U predjelu nazvanom Allan Hills, na ledenom kontinentu Antarktici, na samom isteku 1984. g. pronađen je jedan meteorit koji je dvaneset godina kasnije dospio na naslovnice novina. Te 1996. g. američka NASA je objavila da bi taj kamen koji je pao s neba mogao sadržavati dokaze da je na Marsu bilo života, makar u njegovom najjednostavnijem obliku. Bila je to prava senzacija, te je čak i tadašnji predsjednik SAD-a Bill Clinton našao za shodno prokomentirati nalaz u službenom obraćanju javnosti. No, uskoro su se javile sumnje u valjanost toga smjelog tumačenja, te su opažena svojstva meteorita ALH84001 objašnjavana i na druge načine.
Taj kamen, težak oko 2 kg, jedan je od ukupno 34 meteorita za koje je na temelju pomne analize njihova kemijskog sastava utvrđeno da su porijeklom s Crvenog planeta. Pretpostavlja se da su te krhotine bile izbačene u svemir silovitim udarima u površinu Marsa, te da su nakon određenog vremena pale u “gravitacijski bunar” Zemlje. Tako je, primjerice, procijenjeno da je ALH84001 odletio s Marsa još prije oko 15 milijuna godina, ali da je do našeg planeta stigao prije samo oko 13 tisuća godina. Elektronskim su mikroskopom u njemu pronađene strukture kristala magnetita (slika) koje jako nalikuju tvorbama kakve na Zemlji stvaraju određene vrste bakterija, pa je pretpostavljeno da su i one možda posljedica metaboličkih procesa mikroorganizama. Protivnici takvog tumačenja, istaknuli su kako su ti oblici mogli nastati i anorganskim putem, primjerice prilikom samog udara koji je kamen odbacio s Marsa. Ali istraživanje ALH84001 još uvijek traje, a njegovi novi rezultati osnažuju hipotezu o biološkom porijeklu pretpostavljenih mikrofosila u tom meteoritu.
Pokazuje se da je kemijska čistoća tih tragova izuzetna, te da bi je bilo teško dobiti nekim udarom. Usto njihov oblik zamalo savršeno odgovara strukturama kakve stvara jedna od poznatih “magnetskih” bakterija.